Podgląd koszyka
Złóż zamówienie suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana
Edukacja w krojeniu
Edukacja w krojeniu
Blog kategorie

Iii… cięcie! Czyli o technikach krojenia słów kilka

Sztuka gotowania to suma wielu pojedynczych elementów, które dopiero idealnie zgrane razem dają pełny i zachwycający efekt. Oczywiście, przygotowanie pysznego posiłku nie jest proste i zawsze należy docenić umiejętności gotującego, ale dopiero dbanie o szczegóły takie jak odpowiednie pokrojenie składników odróżnia kucharza od mistrza.

Mistrzowie prostych cięć

Francuskie zamiłowanie do elegancji nie bez powodu przeszło do legendy. Przełożyło się również na przygotowywanie posiłków i stworzenie technik krojenia warzyw, które będą nie tylko praktyczne, ale także estetyczne. Każda, nawet najprostsza metoda, ma swoją specyficzną nazwę i sposób cięcia, który odróżnia ją od innych. I tak najprostsze krojenie warzyw w poprzek, na plasterki, to „Vichy”. Jeśli zaś kroimy coś wzdłuż na długie plastry, a następnie jeszcze raz wzdłuż powstają drobne słupki. Właśnie skorzystaliśmy z metody „Julienne”. Jeśli jednak nie będziemy tacy drobiazgowi i pozwolimy, by powstały grubsze słupki wtedy technika zmienia nazwę na „Bátonnet”. Jeśli chcemy z tej samej metody skorzystać rozdrabniając świeże zioła, wtedy należy je ciasno zwinąć i używając ostrego noża oraz prostych cięć zamienić liście w proste wstążki. Metoda ta nazywa się „Chiffonade”.

Kostki zostały skrojone

Minęliśmy słupki, kierujemy się ku kostkom. Jak łatwo się domyślić – korzystając z metody „Bátonnet” i dodając dodatkowe cięcie w poprzek powstaje najbardziej klasyczna kostka. Jeśli zdecydowaliśmy się jednak na drobne sześcianiki wtedy tworzymy „Brunoise” – kosteczkę. Jeśli jednak zależy nam na ”Paysanne” – rombach – wtedy znów wychodzimy od grubych słupków, ale kroimy je dodatkowo w poprzek, ustawiając nóż pod odpowiednim kątem.

Wystarczy jeden prosty trik

Nauka najprostszych sposobów krojenia i doprowadzenie ich do perfekcji nie należy do najprostszych zadań. Drogę do mistrzostwa można sobie jednak skrócić, stosując triki. Jednym z najpopularniejszych jest krojenie w „piórka”.

Obcinamy końce obranej cebuli, a następnie przecinamy ją na pół. Układamy warzywo na przeciętej stronie, a następnie zaczynamy kroić trzymając ostrze pionowo i przesuwając od prawej do lewej. Kroimy plasterki o grubości około 2 mm. Gdy dochodzimy do momentu, w której kawałek cebuli jest za mały, by go poprawnie okroić, układamy go na skrojonej stronie i zaczynamy krojenie od nowa, również od prawej do lewej. Następnie przesiewamy pokrojone plastry palcami, by rozdzielić pocięte plastry. Oto nasze „piórka”.

Większość technik, co oczywiste, nie jest przesadnie trudna do opanowania, ale by doprowadzić je do perfekcji z pewnością potrzeba będzie przynajmniej kilku obiadów. Przed przystąpieniem do pracy zawsze trzeba pamiętać, by warzywa były dokładnie umyte, a noże odpowiednio dobrane i naostrzone!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium