12 godzin 20 minut.
Przygotowanie: 18 min.
Czas wyrastania: 12 godzin.
Pieczenie: 2 min.
Przepis do przygotowania w piecu WMF Pizzaiolo.
Składniki: (dla 4 osób)
Na ciasto:
- 500g mąki
- 300 g wody
- 15 g soli
- 5 g świeżych drożdży
- odrobina mąki z pszenicy (do podsypania)
Na pesto z czosnku niedźwiedziego:
- 75 g czosnku niedźwiedziego
- 100 ml neutralnego oleju roślinnego (np. rzepakowego)
- 50 g parmezanu
- 50 g orzeszków piniowych
- 1 ząbek czosnku
- ½ łyżeczki soli
- świeżo mielony czarny pieprz
- odrobina świeżo wyciśniętego soku z cytryny
Na wierzch:
- 1 kulka mozzarelli
- 1 mała cukinia suszona lub grillowana
- żółte i czerwone pomidorki koktajlowe
- parmezan (do starcia)
- prażone orzeszki piniowe
- świeża mięta
- oliwa z oliwek extra virgin
Przygotowanie:
Krok 1
W misce wymieszaj mąkę, wodę, drożdże i sól, aż powstanie jednolita, lekko lepka masa. Przełóż ciasto na blat i wyrabiaj około 10 minut, aż stanie się elastyczne i gładkie. Przykryj i odstaw na 15 minut, następnie ponownie zagnieć przez 1–2 minuty i uformuj kulę.
Krok 2
Przełóż kulę ciasta do natłuszczonego naczynia, przykryj i pozostaw na 2 godziny w temperaturze pokojowej.
Następnie wstaw do lodówki na noc (około 10–12 godzin).
Krok 3
Następnego dnia wyjmij ciasto z lodówki, ponownie uformuj kulę i ułóż ją na płaskiej powierzchni, zachowując odstęp między porcjami (ok. 2 cm). Delikatnie posmaruj oliwą, przykryj folią spożywczą i pozostaw w temperaturze pokojowej na 4–6 godzin, aż podwoi objętość.
Krok 4
Na suchej patelni upraż orzeszki piniowe na złoty kolor. Czosnek niedźwiedzi dokładnie umyj i grubo posiekaj. W blenderze lub moździerzu połącz czosnek niedźwiedzi, ząbek czosnku, orzeszki, sól i część oleju. Miksuj, stopniowo dolewając resztę oleju, aż powstanie gładka masa. Dodaj starty parmezan, pieprz i kilka kropel soku z cytryny. Dopraw do smaku.
Krok 5
Mozzarellę pokrój w cienkie plasterki i odsącz z nadmiaru wody. Pomidorki koktajlowe przekrój na pół, a cukinię pokrój w cienkie plasterki. Zetrzyj parmezan, a liście mięty oderwij od gałązek i odłóż na bok.
Krok 6
Rozgrzej piec WMF Pizzaiolo Pro do temperatury 400–430°C. (Przy tej temperaturze pizza piecze się błyskawicznie — ok. 2 minut, z idealnie chrupiącym spodem i kremowym środkiem).