Jak dbać o ostrza noży?
Jak dbać o ostrza noży?
Blog kategorie

SPA dla noży, czyli jak czyścić i dbać o ostrza noży kuchennych

Nie musisz zajmować się kuchnią profesjonalnie, by wiedzieć, że o narzędzia pracy należy dbać. Konserwacja noży i innych przedmiotów kuchennego użytku nie zabierze Ci zbyt wiele Twojego cennego czasu, o ile będzie powtarzana regularnie. Dodatkowo może przyczynić się do znacznych oszczędności, bo dobrze zakonserwowane i naostrzone noże posłużą Ci dłużej, a kupno nowych nie obciąży rodzinnego budżetu.

Na ostro – zadbaj o regularne ostrzenie noży kuchennych

Ostrzenie jest jednym z bardziej podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych jakim można poddać nóż. Chociaż szefowie kuchni ostrzą swoje narzędzia właściwie cały czas, to przeciętny domowy mistrz sztuki kuchennej nie musi być aż tak sumienny. Wystarczy regularne ostrzenie. Rodzaj samego narzędzia jest właściwie obojętny, chociaż ostrzałka prętowa wymaga pewnej wprawy w poprawnym użyciu. Jest też częstym wyborem mistrzów kuchni, gdyż można z niej skorzystać bardzo szybko i nie wymaga żadnego rodzaju rozstawiania. Najbardziej popularną formą ostrzałki, którą można znaleźć w większości kuchni jest ostrzałka krążkowa. Warto pamiętać, że nawet słynące z ostrości noże ceramiczne także ulegają stępieniu, choć dzieje się to znacznie wolniej. Takie noże należy ostrzyć przynajmniej raz w roku, korzystając z ostrzałki diamentowej. Po każdym ostrzeniu nóż należy koniecznie dokładnie umyć pod ciepłą wodą. W ten sposób pozbędziemy się opiłków, które inaczej mogą przeniknąć do naszego jedzenia.

SPA dla ostrza – czyszczenie noży po każdym użyciu

Skoro narzędzie już naostrzone, to warto z niego korzystać. Warto pamiętać, by czyścić noże po każdym użyciu i nie dopuszczać, by na ostrzu zbyt długo pozostawały resztki jedzenia. Niewielka ilość pożywienia psuje się szybko, więc nieuważne ponowne użycie brudnego noża może doprowadzić do zatrucia pokarmowego. Dodatkowo soki niektórych warzyw i owoców zostawione na metalu działają wyjątkowo korodująco. Dzieje się tak m.in. z sokiem ze świeżych pomidorów.

Do bieżącego mycia noży wystarczy:

  • gąbka lub miękka ściereczka
  • ciepła woda
  • lekki detergent.

Nie zalecamy korzystania ze zmywarki do naczyń, ponieważ tak agresywne mycie w towarzystwie innych sztućców może stępić a nawet wyszczerbić delikatniejsze ostrza.

Jak przechowywać noże kuchenne?

Nóż naostrzony i wyczyszczony. Co teraz?

Są dwa najbardziej odpowiednie sposoby przechowywania noży – listwa magnetyczna lub blok.

Listwa:

  • Wygodniejsza dla tych, którzy korzystają z noży często,
  • Noże zawsze pod ręką,
  • Zapobiegają tępieniu ostrzy.

 

Blok:

  • Dla tych, którzy korzystają z noży rzadziej,
  • Praktyczny,
  • Bezpieczny dla dzieci.

Listwa jest odpowiedniejsza dla tych, którzy z noży korzystają bardzo często. Dzięki temu wszystkie narzędzia będą zawsze pod ręką i dostępna od razu. Tych, którzy korzystają z noży rzadziej z pewnością zainteresuje blok. Jest nie tylko praktyczny, ale także bezpieczny. Nawet jeśli w domu są

Nie każdy jednak może sobie pozwolić na jedno lub drugie rozwiązanie. Wtedy pozostaje trzymanie noży razem z innymi sztućcami w specjalnym koszyku. Warto jednak przeznaczyć na nie oddzielną przegródkę, by przechowywanie było bezpieczne zarówno dla korzystającego, jak i dla samych ostrzy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium